volnij_hudoznik (volnij_hudoznik) wrote,
volnij_hudoznik
volnij_hudoznik

"про орхидеи" начало על הסחלבים 1. מידע כללי

для русскочитающих - настоятельно рекомендую читать сообщество orchids_lux. а также зарегистрироваться на их сайте, и будет Вам счастье. Учить - не переучить, читать - не перечитать. Единственный минус - люди там резковатые.
על הסחלבים למתחילים ממש. אתם קניתם או קיבלתם סחלב ולא יודעים, מה לעשות. או שיש לכם סחלב תקופה מסוימת והוא מתחיל להתנהג חשוד. או שהוא סיים לפרוח ואתם לא יודעים, מה לעשות. או שהוא כבר כמה חודשים לא רוצה לפרוח עוד פעם. אז....נתחיל לדבר על הסחלבים
דבר ראשון - סחלבים בטבע יש יותר מ20000 (לפי הדעה המינימליסטית). בני אדם יצרו עוד כהנה וכהנה מכלואים. לכן - כאשר יש לכם סחלב, כדאי לבדוק - איזה בדיוק.
מהמצוים בחנויות הם
Phalaenopsis (צריך לקרוא falenopsis)בגדלים ובצבעים שונים


dendrobium (גם בשלל גדלים וצבעים)


פחות מצוי קמבריה, קטליה, צימבידיאום וכו
מה צריך לדעת עליהם בראש ובראשונה? ברוב רובם זה צמחים טרופיים וסב טרופיים, זה אומר שאפשר לגדל אותם בארץ בדירה, ללא תנאים מיוחדים או כמעט ללא. זה גם אומר, שהם צריכים אור חזק, במשך 12 שעות פלוס-מינוס, אבל לא אור ישר של שמש. זה אומר, שאם רוצים שצמח ירגיש טוב וגם יפרח (ולמה קונים אותם?), חיבים בחורף החשוך שלנו להוסיף שעות אור ע"י תאורה מלאכותית ובימים כאשר החום יורד מתחת ל15 מעלות צלסיום - להכניס את הסחלב הביתה.
דבר שני חשוב ביותר. סחלב זה צמח אפיפיטי. זה אומר, שהוא גדל למעלה, למשל, על העצים, כאשר השורשים שלו חשופים. בטבע הם לא גדלים באדמה. הצמחים האלה בנוים כך, שטוב להם בלי אדמה.טוב להם, כאשר השורשים חשופים. ואם פתאום נחליט, שצריך להכניס אותם בתוך עציץ - צריך למלא אותו במשהוא שלא אוגר מים, מתיבש מהר ומשאיר מספיק אוויר לשורשים. למשל, חתיכות בגודל של 2-3 ס"מ של קליפת אורן, קלקר, שעם. בגלל שחומרים אלו קלים והסחלב צמח גדול, כדאי לשים בתחתית העציץ אבן גדולה כדי שהעציץ לא יתהפך.
אבל אפשר פשוט לקשור את הסחלב לחתיחת קליפת אורן או אלון שעם מספיק גדולה או לשים בתוך עציץ ריק. ככה

או ככה


שלישית. סחלבים הם סוקולנטים. זה אומר, שיש להם איברים (שורשים, עלים, גבעולים) שאוגרים מים ומעבירים לפי הצורך לחלקים שונים של הצמח. זהוא ה"טריק" שמאפשר לסחלב לסרוד תקופות ארוכות ללא מים. זה אומר, שרוב הסחלבים צריך להשקות כמו קקטוסים, פעם - פעמים לשבוע, כאשר המצע כבר יבש לחלוטין, תלוי במזג האוויר (וזוכרים? גם לדאוג, שאחרי ההשקיה השורשים ישארו באוויר צח, ולא בביצה) זה גם אומר, שסחלב כמו קקטוס מאוד רגיש לכמויות גדולות של מים ובדיוק כמו קקטוס במקרה של מדי הרבה מים הוא יתרקב. כך שכדאי פשוט בתור השקיה להכניס לתוך מים את השורשים של הסחלב למשך 5-10 דקות ולהשתדל לא להרטיב את הצמח עצמו.
לסיכום: הרבה אור ללא קרני שמש ישרים במשך 12 - 13 שעות ליום, השקיה רק אחרי יבוש מוחלט, ייבוש מהיר
ולא לשכוח - זה תקציר כללי ביותר, ישנם המון סוגים של סחלבים והם יכולים לדרוש "גישה אישית" שתהיה שונה מהרשום פה
Tags: орхи
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your reply will be screened

  • 0 comments