volnij_hudoznik (volnij_hudoznik) wrote,
volnij_hudoznik
volnij_hudoznik

על הסחלבים 2. הסחלב חולה. מה עושים?

דבר ראשון. איך נראה סחלב בריא? העלים קשים וירוקים. השורשים ארוכים ולבנים, עם קצוות ירוקים או בורדו. למשל, ככה

כאשר מרטיבים את השורשים, הם סופגים מים ונהיים ירוקים.
ככה


אם העלים מקומטים, צהובים או רכים, יש עליהם כתמים רקובים, אם שורשים רקובים או לא לבנים או ללא קצוות ירוקים, אפילו אם שורשים (במיוחד, 3-4 שורשים עליונים) פשוט קצרים. אם גבעול של הסחלב שחור, צהוב, עם כתמים רקובים או יבשים - יש לצמח מחלה.

אם על המצע יש עובש, ירוקת, אם המצע מריח עובש או פטריות, אם על הצמח יש טפילים כמו חלזונות או כנימה קמחית - זה סימן, שהצמח ברמת סבירות גבוהה יכול להיות חולה.
מה טיב המחלה? ב99% מהמקרים מדובר בטראכאומיקוז. זה קבוצה של פטריות שגורמים לצמח להתיבש או להפך, להירקב. ביובש הזה אי אפשר לטפל ע"י השקיה נוספת, בגלל שהוא תוצאה של סתימת צינורות המובילים נוזלים אל חלקי הצמח ע"י חלקי הפטריה וגם ע"י הרעלת הצמח בחומרים הנפלטים ע"י הפטריה.
הפטריה הזאת אוהבת לחות. ולכן - מה עושים? מוציאים את הסחלב מהמצע. גוזרים את כל השורשים הרקובים. מחטאים מקומות החתך למשל באבקת פחם. או בתכשיר נגד פטריות. שמים במקום מואר ויבש. ומטפלים בחומר סיסטמי נגד פטריה. ולא משקים וקל וחומר - לא מדשנים! כל השקיה ודישון - זה אוכל לפטריה, לא לסחלב. הרבה זמן לא משקים. לא צריך לפחד מזה. רק תיזכרו, שמוצא של רוב הסחלבים - זה איזורים סב טרופיים, כמו הארץ, איפו שאין גשמים 6-9 חודשים בשנה. והסחלבים סורדים את זה!
הסחלב יכול לצמק את השורשים. אבל זה רק אומר, שהשורשים שלו כבר היו מקולקלים, לא עבדו כמו שצריך והייבוש רק גילה את זה.
לפעמים יבוש מוחלט של חודשים - שלושה מספיק והסחלב חוזר לעצמו. אבל ברוב המקרים הטיפול לוקח הרבה יותר זמן.
לפעמים חודש - חודשים לאחר תחילת הטיפול הסחלב מוציא עמוד פריחה. זה לא סיבה למחות כפים! זה סימן שהצמח כ"כ חולה, שנשאר לו כוחות רק בשביל לפרוח וככה (אולי) להשאיר המשך בעולם. בדרך כלל הצמח לא מצליח לפרוח נורמלי, מייבש עמוד הפריחה או את הניצנים ומאוד מהר מתיבש כולו. אז מה לעשות? לא לתת לו לפתח עמוד הפריחה, לגזור אותו. לסחלב לא תהיה ברירה אלה להתחיל לגדול.
דוגמאות לסחלב שנמצא בטיפול קרוב ל4 חודשים. לא מקבל מים כלל, רק תכשיר נגד פטריה. צימח עלה חדש ושורשים


הסחלב הזה נשאר בלי שורשים והצמיח עמוד פריחה


הורדתי עמוד פריחה וככה הוא נראה עכשיו, כעבור חודשים

יש לו 2 צימוחים חדשים
Tags: орхи
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your reply will be screened

  • 0 comments