volnij_hudoznik (volnij_hudoznik) wrote,
volnij_hudoznik
volnij_hudoznik

על הסחלבים 3 . קונים סחלב

יש דעה רווחת בציבור (אפילו בציבור של מוכרי צמחים)
שסחלבים צריכים הרבה מים (כנראה בגלל שמילים "אכלים טרופי" קשורות חזק בראש האנשים עם מילים "יערות גשם"). עוד צרה - לא יודעת למה, אבל עכשיו מוכרים את הסחלבים במצע קוקוס, שהוא חומר שאוגר מים הרבה ומתיבש לאט. לכן המצב הוא שבחנות פרחים אפשר לקנות זר וורדים נהדר, קקטוס סימפטי וסחלב יפה, אבל חולה, לפעמים חולה סופני. ופה נשאלת השאלה "מה אנו רוצים מהסחלב?" אם סחלב הוא פשוט זר פרחים חי, שלאחר שפרחיו יבולו, ייזרק לפח - לא צריך להחליף שום דבר. פשוט לא להגזים עם מים, להשקות פעם לשבועים - שלוש כצת, כי אצל סחלב חולה השקיה יתרה תזרז את המחלה. אבל אם קונים סחלב בתקווה, שהוא ייפה את ה בית שלכם שנים רבות, צריך לפעול אחרת.
מה עושים? ראשית - להשתדל לבחור צמח כמה שיותר בריא. (ראה הפוסט השני בסידרה). שנית - מיד אם הגעה הביתה צריך להוציא את הסחלב מהעציץ, להחליף מצע למשהו טוב לסחלב או להשאיר עציץ ריק, לטפל בשורשים. לעשות טיפול מניעתי נגד פטריה. ולחכות.
אם קניתם סחלב שהוא בפריחה מלאה - אין צורך לעשות עם הפרחים שום דבר. אבל אם הרבה מהפרחים עוד לא נפתחו ומצב הסחלב מעורר חשש - כדאי לחתוך עמוד הפריחה, כי בשביל להוציא את הפרחים הסחלב יבזבז המון משאבים שהוא זקוק להם, כך שהפריחה הזאת יכולה להפוך ל"שירת הברבור" שלו. לסיום - סיפור של הסחלב הראשון שלי. נקנה כזה, כבר בלי פרחיםהיו לו שורשים גדולים, במקום מצע קוקוס נקיא של חנות הועבר למצע של קוקוס תריא עם חתיכות של קליפות אורן. הושקה פעם לשבוע.
בהתחלה הוא גידל 3 שורשים חדשים ופיתח שורשים קיימים, הוא גם צימח עמוד פריחה יפה. הסימן הראשון של הבעיה - הסחלב הפסיק לגדל שורשים ו"סגר" את הקצוות הירוקים שלהם. אבל לא התיחסתי - הרי הוא המשיך לפתח עמוד פריחההוא אפילו פתח כמה פרחיםאבל אחר כך הגיע המשבר. הסחלב "הקפיא" את הפרח החמישי חצי פתוח וייבש את שאר הניצניםחתכתי עמוד הפריחה, העברתי את הצמח לעציץ ריק, הפסקתי להשקות, אבל היה כבר מאוחר: הסחלב התחיל לייבש אחד אחד את העליםועכשיו הוא נראה ככהוהסיבה פשוטה - הבאתי את הסחלב מהחנות כאשר הוא כבר חולה, אבל בשלב שעוד לא רואים את הסימנים של המחלה. נתתי לו לפרוח, לא טיפלתי בפטריה ולא העברתי את הצמח מייד למצע שיותר מתאים וזה מה שיצא
נ"ב לא מזמן רכשתי סחלב והוא הפתיע אותי עד מאוד. קניתי אותו במשתלה שמשווקת סחלבים בכל הארץ. הסחלב ישב עמוק בקוקוס לכן מיד הוצאתי אותו ומה גיליתי? מתחת לשכבה דקה של קוקוס היתה ... אדמת גינה. אז עיצה מכל הלב - אם קונים סחלב, ולא משנה מה עובר עליו, מייד להעביר אותו לתנאים נורמליים ולא לסמוך על משתלה או חנות
Tags: орхи
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your reply will be screened

  • 0 comments